نیروانا - مطالب

آشنایی با سیستم اعلام حریق


سیستم های اعلام حریق، سیستم اصلی ایمنی زندگی برای هر ساختمان است. با استقرار مناسب، سیستم اعلام حریق احتمال آسیب دیدگی و خطرات جانی را کاهش داده و در اثر آتش سوزی، دود، گرما و سایر عوامل آسیب را محدود می کند. به دلیل مهم بودن این موضوع، کدها ، مقررات و استانداردهای مؤثر در طراحی و نصب سیستم های اعلام حریق گسترده و مفصل هستند. طراحی و نصب آنها باید توسط متخصصان مجرب، دارای مجوز، باتجربه و مهمتر از آن با هماهنگی و تأیید مقام محلی که صلاحیت آن را دارند باشد.
معمولا سیستم های اعلام حریق از قابلیت های مبتنی بر IP استفاده می کنند و باید با سایر سیستم ها در یک ساختمان هوشمند یکپارچه شوند. ادغام با سایر سیستم ها نقش مهمی در به حداقل رساندن اثرات آتش سوزی دارد. سیستم هشدار آتش سوزی برای تسهیل در تخلیه ساختمان و مهار آتش، سایر ارتباطات را با دیگر سیستم های اتوماسیون و امنیت ساختمان آغاز می کند.
چنین سیستم هایی شامل موارد زیر است:
* سیگنال دادن به سیستم HVAC برای محدود کردن و مهار دود، گرما و آتش از طریق دمپرها و فن ها
* استفاده از سیستم کنترل دسترسی برای پاک کردن مسیری برای تخلیه ساختمان با باز کردن درها، باز کردن قفل درب های ایمن و رهاسازی درب های بیرونی
* استفاده از سیستم کنترل دسترسی برای مهار و جلوگیری از انتشار آتش و دود با بستن درهای داخلی
* برق اضطراری برای سیستم اعلام حریق و عملکرد سیستم های مرتبط، علائم خروجی و روشنایی مسیرهای خروج ساختمان
* متوقف کردن آسانسور و خاموش کردن عملکرد آن
سیستم اعلام حریق باید با مؤلفه های سیستم خود ارتباط برقرار کرده و آن را کنترل کند و همچنین باید با امکانات و سازمانهای خارج از ساختمان مانند سازمان آتش نشانی و خدمات اضطراری ارتباط برقرار کند. شبکه سازی اجزای سیستم اعلام حریق مانند سایر سیستم ها با زیرساخت کابل و پروتکل های ارتباطی انجام می شود.
قابلیت اطمینان سیستم اعلام حریق تا حدی به کابل کشی سیستم بستگی دارد. دستگاه های سیستم هشدار باید طوری کابل کشی شده باشند که یک مسیر سیم کشی اضافی از صفحه کنترل وجود داشته باشد تا در صورت خرابی کابل کشی، عملکرد دستگاه را تضمین کند. زنده ماندن بسیار مهم است.
کابل کشی بین پانل های کنترل می تواند به صورت کابل های استاندارد یا فیبر نوری باشد که به قسمت های سیستم اعلام حریق امکان می دهد از همان زیر ساخت های کابلی استفاده شده توسط سایر سیستم های هوشمند ساختمان استفاده کنند.
پروتکل های ارتباطی مورد استفاده سازندگان اصلی سیستم های اعلام حریق معمولاً از پروتکل BAS مانند BACnet یا LonTalk پیروی می کنند در حالی که برخی استفاده از پروتکل IP بین مؤلفه های اصلی را توصیه کرده اند.

پیوست ها

نوشته شده توسط مدیر در تاریخ 1398/06/18 ساعت 11:53:17

شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنچشنبه جمعه